ÖNMAGAD LEGJOBB VERZIÓJA
Nem árulok zsákbamacskát: ahhoz, hogy az ember rend(szer)ezett és elégedett legyen, meg kell dolgozni. Ezt nem adják könnyen, nem jön senki, aki megment. Az egyedüli személy, aki ezen változtatni tud, az Te vagy. Könnyű? Nem könnyű. Sok idő? Sok. Megéri?
M i n d e n n é l j o b b a n !
Az életünkben vagy van rendszer vagy nincs. Nincs felmentő, aki több időt ad, aki leveszi a terhet a válladról amiatt, hogy sza..rosszul érzed magad. Nincs a végén jutalom, nincs győzelem, nincs nagy bumm.
Amikor Te még a partvonalról nagyra nyitott, csodálkozó szemmel figyeled azokat az embereket, akik jól menedzselik az idejüket, mindenre van energiájuk, kiegyensúlyozottak, akkor még nem tudod, hogy akkor érkezel majd meg, amikor rájössz, hogy ezt magadért csinálod. Mert a rendszer nem azért jó, mert menő, a rendszer nem arra jó, hogy villogjon az ember az instán, közben ha lezárja az oldalsó billentyűvel a telefont, akkor várja a rideg valóság - azért jó, mert Te jól vagy, jól vagy ma, holnap és az összes nap, amikor itt vagy. És ez számít. Hiszen nem tudja senki, hogy mennyi ideje van az életben és nem lesz a végén díjkiosztó, hogy bár végigszenvedted az egészet, de azért kapsz egy érmet, mert sokat porszívóztál vagy mennyi időd ment el azzal, hogy nem tudtál nemet mondani a környezetednek, ezért 'nesze itt egy kitüntetés'.
Mint mindennek, egy ilyen tervezendő feladatnak is van bevezetése, tárgyalása és befejezése. A tárgyalás résznél fogunk rátérni arra, hogy effektíve miben is élsz most, hol csúszik el a dolog, hol folyik ki az idő, energia és pénz.
Ám ahhoz, hogy majd a befejezés is sikeres legyen szükséges a bevezetésben is néhány gondolatot tisztázni magunkban. Ha jobban tetszik, ahhoz, hogy ma és holnap rendben legyünk magunkban és magunk körül, ahhoz a tegnapot is rendbe kell tenni.
Egy kis gyorstalpaló, ám nevezhetjük összefoglalónak is, hiszen az információk többsége mindenki számára elérhető, halljuk, látjuk, olvassuk ezeket, tudunk ezekről, ám mégis egy rejtett zugában csücsülnek az agyunknak és ha összegezve látjuk ezeket, könnyebben alkalmazzuk:
Mi határozza meg, hogy jól érezzük magunkat?
- Étkezés (mit, mikor, mennyit - jó e a szervezetednek, mire van szüksége, mire nincs stb.)
- Mozgás (mit, mikor, mennyit - jó e a szervezetednek, mire van szüksége, mire nincs stb.)
- Szokások (mit, mikor, mennyit - jó e neked, mire van szükséged, mire nincs stb.)
- Énkép (könnyen meghatározható az általános énképünk állapota, ha 1 hónapon keresztül feljegyzed, hogy melyik napon 1-10-ig hogyan látod magadat vagy hogyan érzed magad)
- Környezet és azzal való viszony
Ha előfordult már, hogy nem érezted jól magad a bőrödben, akkor ismered az érzést - a legközelebbi alkalomnál érdemes megvizsgálni, hogy a nagy általánosságban felsorolt lehetőségek közül melyik a trigger, amelyik kizökkentett vagy befolyásolta az épp aktuális jólétünket. Ez természetesen egy külön téma, ami nagyon fontos, ám most csak általánosságban érintettem - hiszen ugyan úgy befolyásolja a napi, heti és általános rutinunkat.
- Írd le egy hétig mit csinálsz. Kicsit magolós, viszont pontosan látni fogod, hogy mi mennyi ideig tart, mire mennyi idő megy el, mi az, amiből le lehet faragni, mi az, amire több időt tudsz fordítani.
Next level: Amikor ezzel megvan az ember, utána lehet folytatni havi bontásban (1. hét, 2. hét, 3. hét, 4. hét), majd éves (január, február, stb) bontásban, így be lehet iktatni MINDENT, ami szükséges (pl. ünnepek, szülinapok, nagytakarítások) és amit szeretnénk (nyaralás, rokon látogatás stb) anélkül, hogy szétfűrészelné az idegrendszerünket.
A napi rutinban nem hiszek, ugyanis egy nap rövid ahhoz, hogy minden beleférjen. Helyette hiszek abba, ha jól fel van építve egy hetünk, akkor lehetőségünk van sokkal több olyan dologra fordítani időt, ami a napi rutin mellett bedarál.
Például: Szeretnél edzeni, szeretnél tiszta lakást, rendezett gardróbot, szeretnél egészségesebben étkezni, minőségi időt tölteni a gyerekkel, kutyával, cicával, a pároddal stb. - a legtöbben ezeket szeretnénk. Ám ha minden nap, mindent szeretnénk egy napba belesűríteni, akkor egyrészt egyik sem lesz élvezhető, másrészt ha valamelyik pontnál csúszik a "napirend", akkor borul az egész és ezzel együtt a rendszerünk is.
Ehelyett,
- jelölj ki napokat, amikor mozogsz: Kedd, Csütörtök, Vasárnap
- jelölj ki napokat, amikor főzöl: Hétfő, Szerda, Péntek, Vasárnap
- jelölj ki napokat, amikor takarítasz: Kedd, Péntek
- jelölj ki napokat, amikor magaddal foglalkozol: Szerda, Szombat
A lényeg: nem fogsz tudni minden nap mindent megcsinálni, sem a kötelezőkből, sem azokból, amik töltenek. A kulcs abban van, ha mindenre fordítasz időt, ám erre van egy hét.
Azon a példán keresztül szemléltetem, hogy hogyan működik jól egy rendszer, hogy XY-nak az a cél, hogy jobb, feszesebb testet szeretne: Ha nem vagy versenyző és nem ez az életed, akkor kicsi az esély arra, hogy 0-24 ezzel tudsz foglalkozni. A mozgás lehet edzés, lehet jóga, lehet nyújtás, lehet gyaloglás az üzletbe, autó helyett…lehet bármi ami megmozgatja a tested és jobban érzed magad tőle - nem attól leszel elégedett, hogy belesűrítesz 5 nap súlyzós edzést az első hétre, amitől fizikálisan kifáradsz és az összes többi teendőre már nem marad energiád, ezáltal megint csúszik a rendszer. Azonban ha ma elkezded és eleinte csak heti 3x20 percet mozogsz, akkor pár hét múlva már a rendszered szerves részévé válik, sok kicsi sokra megy alapon, ha fél- vagy egy év múlva megnézed magad a tükörben, elégedettebb leszel, mintha az első verziót választottad volna azaz 'az 1 hét alatt belefáradsz az 5 súlyzós edzésbe és a 2. héten már fel is adod'.
A másik gondolatom a napi rutinra feszüléshez pedig az, hogy engedd el. A rutin, a rendszer van érted és nem Te a rutinért. Ahogy írtam, nem lesz jutalom, nem lesz kitüntetés azért, mert tűzön-vízen át, két mentális összeomlás közepette, de megfőzted azt a brokkolis-cukkinis csirkét a családnak. Igaz, hogy a konyha romokban, az idegeid ki, a gyerek végig bőgte az egészet és nem eszik belőle majd egy falatot, de azért kész. Nem fogtok 1 hónap, 10 hónap és 10 év múlva sem emlékezni arra, hogy szendvics volt az ebéd vagy háromfogásos csirke, arra viszont Te is és a környezeted is emlékezni fog, hogy egy jót nevettetek közben a konyhában ücsörögve vagy házisárkányként tálaltad azt a valamit.
Addig, amíg nem a rendszered része valami, addig minden alkalommal emlékeztesd magad: most azért teszek, mert van egy célom. Az a célom, hogy … és ezzel most a célom felé haladok, amit tudom, hogy nem holnap, hanem … idő múlva fogok elérni, ám ehhez a mai és minden lépés szükséges.
Ha rendszerben gondolkozol, akkor leírod, hogy
- Mikor mit fogsz csinálni (kapcsolatok, énidő, teendők)
- Megtervezel mindent (mit fogsz főzni és az mennyi ideig tart, mikor mit fogsz takarítani és mennyi ideig, mikor fogsz edzeni, mit és mennyi ideig stb)
- Leírod, ami eszedbe jut (bank, elfogyott a pelenka, kutyakaja, el kell utalni stb. - használj egy jegyzetet a telefonodban, nem kell túlbonyolítani a 724. appal)
- Leírod, ami nyomaszt: keveset edzettem, keveset foglalkoztam a gyerekkel, túl sokat ettem, nem hívtam fel a barátnőm - bármi is az írd le, és amikor a heti értékelő napod tartod (igen), látni fogod és lesz lehetőséged változtatni rajta.
Sokszor a ki nem mondott vagy le nem írt gondolatok és szavak teszik annyira átláthatatlanná a dolgokat, azonban mihelyst ezek hallhatóak, láthatóak sokkal kézzelfoghatóbbak lesznek, ezáltal sokkal könnyebb megoldást találni rá.
Fogalmazd meg szavakkal az alábbi kérdéseket:
- Hogy érzed magad?
- Mi az, ami jelenleg leginkább zavar magadban?
- Mi az, ami jelenleg leginkább zavar magad körül?
- Életed melyik területén szükséges leginkább változás? (Ha mindegyik, akkor írd le fontossági sorrendben, pl. munka, magánélet, belső, otthon)
- Mi az, ami leginkább gátol a feladataid megoldásában, elvégzésében?
Van egy idő menedzsmentről szóló anyagunk az ORDINE oldalán itt és itt, ahol összegeztem azt, amiket majd a gyakorlatban szükséges alkalmazni akkor, amikor már van egy felállított terv, egy kézzel fogható forgatókönyv arra, hogy a Te idődbe, a Te napjaidba, heteidbe mi fér bele.
A legfontosabb -1. lépés: megérteni és elfogadni azt, hogy azért, mert most felismerted és beismerted első sorban magadnak, hogy változásra van szükséged, a változás ma elkezdődik, ám eredeménye sokszor hosszú idő után látható. Ha elhatároztad magad, határozd el azt is, hogy kitartó leszel: mert leszel fáradtabb, leszel rosszabb passzban, lesznek nehezebb napok, azonban minden ilyen alkalommal emlékeztesd magad arra, hogy bárhogy is érzed magad, az normális és valid és ne tántorítson el a céltól, a rend(szer)től.
A teljes képet az alábbi diagrammon tudom szemléletetni Neked - amikor valaki megkérdezi, hogy hogyan kezdjen bele a rend(szer)be rakáshoz, ezek az alap változók 0. lépésként, amiket ismerni kell, hogy kapj egy tiszta lapot:
Feladatok, amiket nekem kell elvégezni: ide tartoznak azok a teendők, amiket nem tudsz kiadni a kezedből - érdemes, ahogyan fent írtam egy hétig lejegyezni, mit csinálsz és akkor nem marad ki semmi.
Delegálandó feladatok: gondold végig, hogy van e olyan teendő, amit akár időszakosan, de ki tudsz adni a kezedből: pl. Addig, amíg nem rakod helyre a környezetedet, rendeled a kaját vagy addig, amíg nem érted el a rendszerezésben a célodat, addig havi 1x hívsz egy takarítót - ami mind lehet átmeneti, ám valljuk be, hogy egyszerre nem lehet mindent egy embernek elvégezni (nem tudsz egyszerre főzni, takarítani, rendet rakni és edzeni, mert ezek mind-mind külön teendők). Ha minden nap porszívózni kell, gondold végig, hogy megéri-e vásárolni egy jó minőségű robotporszívót, ami tényleg kiváltja a Te feladatodat. Ilyenkor a legtöbben felhördülnek, hogy neki nincs 100.000 forintja erre, ám ha majd lejjebb görgetsz és látod a végén a szelektálás + eladás pontot, ott hamar kiderül, hogy a háztartásokban rengeteg pénz áll olyan dolgokban, amire nincs is szükségük és nem is használják - így 3 legyet egy csapásra, hiszen kiszelektálod, eladod és a pénzt olyan dolgora is fordíthatod, ami tényleg Téged szolgál.
Magamra fordított idő: mi tartozik ide? Minden, ami Te vagy: tisztálkodás, edzés, én idő, hobbi - légy őszinte magaddal és sorold fel azt is, ami most van és azt is, hogy mi a reális-ideális.
Környezetemre fordított idő: ez, mint tudjuk egy változó tényező. Hiszen van, aki egyedül él, van, aki házas, van, aki kollégista, van gyerek nélküli, vannak itt friss anyukák és három gyerekesek, kutya, cica, hörcsög…'Most' most van, így a mostani állapotot nézd, hiszen most keresel megoldást a helyzetre. Most mennyi időt fordítasz a kapcsolataidra (gyerek, társ, rokonság, barátok). Mire kell több és miből kell lefaragni? Mindenkinél más: van, akinek elegendő lenne 3 naponta porszívózni és azt az időt fordíthatná a gyerekre, van akinek a barátokkal való időből lehetne lefaragni, ami nem feltétlenül építi, illetve az is lehet, hogy több idő szükséges a családdal ahhoz, hogy rendszerben működjön mindenki. Tényleg teljesen egyedi.
Szelektálás: tudom, hogy sokaknak mumus és 'ahh, ne és nincs kedve, viszont 1+1=2, addig, amíg az ember ül a szarkupacon, addig keresheti a cseresznyét a tetejére megoldás gyanánt, ugyan úgy az marad a pohár tartalma. Erre érdemes egy külön stratégiát felállítani: nem azt jelenti, hogy holnap kell neki állni vagy hogy 2 nap alatt a végére lehet érni. Bontsd részekre. Bontsd helységekre. Bontsd időben fel, akár hetekre, hónapokra. Azonban a nulla az itt is nulla, ha nulla lépést teszel benne, sehova nem haladsz. Az egy meg itt is egy. És 1+1+1+1…a sok egy lépés hozzá segít a végcélhoz, ami azt jelenti, hogy kiszelektáltál mindent.
Eladás, elajándékozás: amikor azt tanácsolom valakinek, hogy delegáljon teendőket, feladatokat az életében, a legtöbb esetben a pénzt hozzák fel visszatartóként. "Nekem nincs pénzem robotporszívóra", "nem engedhetjük meg magunknak, hogy kaját rendeljük", "nem költök takarítóra". Az esetek többségében, a háztartások java részében legalább 1 havi kereset áll kacatokban, felesleges dolgokban, nem hordott ruhákban, használaton kívüli - még használható dolgokban. 2023 van, kezit csókolom, mindenki vegye ki a kezét a biliből: a rend(szer) úgy épül fel általában, hogy van egy nulladik lépés, aztán van az első és van a második, aztán jön a többi. Ezt hívják rendszernek. Ezek a lépések elengedhetetlenek ahhoz, hogy egy jól működő rendszer épüljön és mint sok esetben a családi környezetünk úgy működik, mint egy cég: van egy tevékenységünk, van egy célunk és vannak hozzá eszközeink - a cégben is átmozgatják az embereket és a (pénz)eszközöket, ha az adott szekcióban nem jól működik valami. Szóval tessék kihasználni a jelen adta lehetőséget, lefotózni az eladandó dolgokat és összerakni azt az összeget, amit után tényleg olyan dologra fordít az ember, ami őt szolgálja. Kiegészítő infó: jó kiindulás egy szelektálás utáni állapot ahhoz, hogy egy életre megfogadjuk: nem veszek olyan dolgot, amire nincs szükségem.
Amikor eljutsz arra a pontra, hogy azt mondod változásra van szükséged, akkor már nagyon jó helyen jársz, hiszen az emberek többsége ezt nem ismeri fel. Ha most nagyon szétesettnek, ziláltnak, kaotikusnak érzed magad, akkor még jobb helyen vagy, hiszen innen már csak egy lépést választ el attól, hogy tegyél is azért, hogy rend(szer) legyen benned és körülötted.