REND(SZER)EZETT SZEZONVÁLTÁS

2023.05.26

Mindannyiunk szívéről nagy kő esett le az elmúlt napokban, hogy végre beköszöntött és tartósan marad a jó idő. Ha szeretnéd, hogy a következő szezonváltáskor öröm legyen elővenni a téli darabokat, akkor ez a bejegyzés Neked szól:

Nézd át a zsebeket

Ha megvan a kupac, ahová a (jelenleg) téli darabok kerültek, még mielőtt bármit is csinálsz velük, nézd át a zsebeiket - sok kincset rejt egy-egy kabát belső zug, a pulcsik zsebei, amit ha elteszel fél évre, lehet szükséged lett volna rá és nem is fogod tudni hol keresd, valamint a mosásnál sem leszünk boldogak, ha egy sötét darab és egy papírzsebkendő rövid kalandba keveredik.

Mosd és szárítsd

Fontos, hogy még mielőtt az otthoni mosásnak neki állunk, meg kell nézni a belső címkét vagy a termék kezelési útmutatóját, mert nem minden esetben lehet mosógépben mosni egy-egy darabot. Amennyiben az útmutató szerint nem lehet mosógépben mosni, az esetleges foltokat puha mikroszálas törlővel vagy szivaccsal lehet áttörölni. Mosás esetén érdemes az anyagnak megfelelő, ápoló mosószert használni, betartva a címkén megjelölt jelzéseket. 

A szárítás különösen fontos lépés, ugyanis könnyen bepenészedhet, dohosodhat egy-egy darabunk, ha nem megfelelően száradt meg, mielőtt elcsomagoljuk télire.


Tisztító

Ha egyszer az ember rákap az ízére, onnantól a legtöbb darabot oda fogja hordani. Amennyiben a kezelési útmutató azt írja elő, hogy csak professzionálisan tisztítható az adott ruhadarab, ne próbálkozzunk otthoni eljárásokkal, mert könnyen elbúcsúzhatunk a szeretett holmitól. A ruhatisztítókban hatékony tisztítóeljárással, a legkorszerűbb technológiákkal dolgoznak, az erősen szennyeződött, foltos, zsírok darabokból is szinte újat varázsolnak.

Karbantartás és ápolás

Amikor új ruhát vagy cipőt vásárolunk, az első pár használatnál lelkesen viseljük azt, majd idővel a lelkesedés kezd alábbhagyni és betesszük a többi közé. Azonban ismét újnak érezhetjük a darabokat, ha rendszeresen karban tartjuk azokat: mielőtt eltesszük a téli darabokat, nézzük meg a kabátok cipzárjait, hogy megfelelően működnek, minden gombja meg van, a kötött darabokat érdemes a textíliának megfelelő ápoló mosószerrel mosni, valamint eltávolítani róluk a szöszöket, bolyhokat. A cipők és a csizmák esetében is szükséges a megfelelő karbantartás, főként a pihenő idő előtt: használj cipő sámfát vagy papírt az orra kitöméséhez, így elkerülhető a benyomódás, gyűrődés a felületén, valamint használj az anyagának megfelelő ápolószert - figyelj arra, hogy bizonyos áprolószerek inkább ártanak, mint használnak, ugyanis megkeményedhez, kiszáradhat a cipő vagy csizma felső része, érdemes kikérni a forgalmazó szakvéleményét, amennyiben bizonytalan vagy.

Amennyiben van olyan darab, amin szükséges varrás, cipzárcsere, sarkallás - gyűjtsd össze egy helyre és jegyezd fel a naptáradba, hogy elvidd a megfelelő szakemberhez, így a következő szezonváltás alkalmával ismét tökéletes részei lesznek a ruhatáradnak. Bőr termékek (cipő vagy kabát) tisztítása után soha ne a napon szárítsd, mert megkeményszik.

Ruhazsák és vákumzsák

A ruhazsák alapvető feladata, hogy védi a benne tárolt darabokat a szennyeződésektől és a portól. Használatával rendezettebben tudjuk tárolni a kabátokat, vállfán lógatott ruhákat. Azonban érdemes figyelembe venni, hogy a ruhazsák nem véd a molyok, szagok ellen - így erről érdemes külön gondoskodni.
A vákumzsák a szezonváltás jolly jokere, ugyanis szinte a felére csökkenti a foglalt helyet, ami főként a téli gardrób esetében hatalmas előny. Mivel átlátszó, így könnyen áttekinthető, egy porszívó segítségével egyszerűen kiszívható belőle a levegő. Ami a tárolók mellett szól, hogy újra felhasználhatóak, így a következő szezonváltáskor bele kell pakolni azt a részt, amire aktuálisan nincs szükségünk.

Illatosítsd

Sokan vonakodnak attól, hogy fél évig egy zsákban vagy dobozban tárolják a ruháikat, cipőiket, tartva attól, hogy baja lesz, bepenészedik vagy nem lesz jó illata, amikor újra szükség lesz rájuk. Az alábbi tippek segítenek abban, hogy a következő szezonváltáskor úgy vedd elő a darabokat, mintha újak lennének:
  • Rizs: egy ruha ruhazsákban vagy tálban a gardróbba helyezve elkerülheted a kellemetlen szagokat, a rizs ugyanis keményítő tartalma miatt magába szívja a nedvességet. Érdemes bizonyos időközönként lecserélni, mert a rizs is meg tud romlani.
  • Levendula: a levendula köztudottan véd a molyok ellen, ami a tárolásnál szükséges, ugyanis ha fél évre elzárjuk a holminkat, nem szeretnénk, hogy meglepetés érjen az újra kipakoláskor.
  • Kamilla: a gyógynövények közül az egyik kedvencünk, kellemes illata van, ami nem intenzív, így nem vág orrba, amikor a hideg idő beköszöntével elővesszük a téli ruhatárat.
  • Szódabikarbóna + szegfűszeg: a cipők elrakása előtt, miután megtisztítottad azokat, érdemes semlegesíteni a szagokat is. Keverj egy kis tálban vagy tégelyben szódabikarbónát és szegfűszeget és egy éjszakára tedd a cipőbe, ezt követően - tisztítás után - csomagold csak el a téli álmára.

+1 Tipp

A szezonváltás jó alkalom a szelektálásra :)