A RENDSZEREZÉS PSZICHOLÓGIÁJA
Rend, rendszer, rendszerezettség…ha egyszer rákeresel ezekre a szavakra, utána a csapból is ez folyik, a hirdetésekből ömlik Rád a sokadik műanyag doboz és érzed az enyhe nyomást a tarkódban, hogy mostmár Neked is lassan kezdeni kéne az otthoni fűszeres fiókkal valamit, mert most az a trendi, hogy újra címkézik azt.
Még mielőtt fejest ugrunk a mély vízbe és elszaladnátok tárolódobozt venni, kezdjük az elején, hogy pontosan mi is ezeknek a fogalmaknak a definíciója: manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvend az emberek életében a "rendszerező életstílus", a társadalom egy rétege nyitott arra, hogy maga vagy egy külső segítség bevonásával rendet tegyen egy-egy szekrényben, helyiségben az otthonában. Egyre többen lesznek profi rendszerezők, sorra nyílnak a webshopok, ahol minél bonyolultabb, a "műanyag dobozt tároló" tárolót is lehet kapni, valamint ültetik az embereket esténként a TV elé a rendszerező sorozatokkal, hiszen ha abból megnézel egy részt, érzed belül a csít és elkapod a fonalat.
Van egy jó és egy rossz hírünk:
nem attól lesz bárki rendszerezett, hogy megveszi a 164. műanyag dobozt.
A rend és rendszerezés pszichológiájával számos szakember foglalkozik és végeznek kutatást arról, hogy honnan ered. Számunkra a legmeghatározóbb dr. Polcz Alaine magyar pszichológus munkássága, aki 1987-ben íródott művében taglalja a rend és rendszer kialakulását, a gyökerét annak, hogy megértsük, hogy miért szükséges a rendszer az életünkbe, megértsük saját agyunk működését azzal kapcsolatban, hogy miért van olykor hatalmas motivációnk az otthoni teendőkben, a takarításban, a mindennapokban és hogyan lehetséges az, hogy másik alkalommal napokig kell noszogatni magunkat, hogy rávegyük a saját gondolatainkat, hogy működjenek vagy elvégezzünk egy alapvetően mindennapos teendőt.
Azáltal, hogy az ember megérti a saját működését e témában, lehetőséget kap arra, hogy megértse az élete többi területének működését.
"Miért érzek így?" "Miért gondolok arra úgy?”
"Miért nincs kedvem ahhoz?" "Miért vonzódom ehhez?"
Gondoljunk csak bele, ha nem értjük a gondolataink miért-jét, hogyan tudnánk reagálni arra. Ez igaz az életünk számos más területére: amíg nem értjük, hogy mik az egészséges életmód alapjai, addig azt gondoljuk, hogy a “bio" jeltől a bezacskózott import burganyaszirom fogyasztásával már ráléptünk az egészséges élet útra. Amíg nem értjük a hormonrenszerünk működését nőként, addig azt gondoljuk, hogy a ciklusunk dísznek van kitalálva ésatöbbi…
A rend ellentétje nem a rendetlenség, hanem a káosz. A rendszerezettség nem azt jelenti, hogy csilli-villi mindig minden valamint, hogy egy múzeumban élsz - a rendszerezettség a káosz hatékonyabb menedzselését jelenti. Hiszen a káosz tág fogalom, káosz lehet az otthonunkban, lehet körülöttünk, lehet a helyen, ahol élük, sok esetben bennünk is.
A rendetlenség nem egyelő a káosszal. Nem azért lesz "hiba a gépezetben", mert nem mosogattál el este vagy két napot csúszik a mosás, esetleg felgyűlt egy kis papírmunka.
"Ez van, én tudok így élni” - halljuk sokszor.
Alapvetően bárhogyan lehet élni, ez tény. A kérdés, hogy milyen minőségű az az élet, bent és kint. Szükségszerű e a rendszertelenségből fakadó állandó rohanás, frusztráció, halmozás, amit később generációk örökölnek?
Az ORDINE közösségi felületeit úgy alkottuk meg, hogy széles körben bejárja a rendszerezés minden zegét-zugát, hiszen a rend nem csak kint fontos, hanem bent is - épp ezért igyekszünk olyan hasznos tartalmakkal jelentkezni időről-időre, ami motivációt, egy kis puzzle darabot vagy hasznos tippet adhat azoknak, akikben megfogalmazódott a gondolat, hogy rend(szer)re vágynak magunkban, maguk körül.
Az ORDINE szolgáltatást ennek megfelelően úgy álmodtuk meg, hogy mindenki megtalálja a számára megfelelő kapaszkodót, akár arra van szükséged, hogy rendszerezzük a különöző helyiségeket az otthonodban, akár magad végeznéd és egy kis motiváció löketre van szükséged benne, sőt még a költözés feladataival küzdőknek is van jó megoldás a tarsolyunkban.
Örülünk, hogy itt vagy,
Bia és Dorka