RENDSZEREZÉS ELMÉLETBEN

2023.04.27

Mi játszódik le az agyunkban?

"Krízis idején (…) a rendfenntartás csoportokat, tömegeket segíthet át a veszélyhelyzeten (…). A rend puszta megtartása már önmagában is terápiásán hat a személyiségre és a közösségre – anélkül hogy valójában tudatosodna, hogy mi is idézte elő a pozitív változást." - Polcz Alaine

Manapság méginkább felgyorsult körülöttünk a világ, ami kihat az egész életünkre: érezhető a nyomás, hogy mennyi mindent kell belesűríteni egy napba, frusztrációt okozhat az érzés, hogy megannyi területen kell helyt állni - a kontroll érzése ezek által csökken a fejünkben. Akár tágabb értelemben nézzük - csoportra, közösségre vagy családra vetítve, akár egyénileg, az otthonunkban - a rendfenntartás az elsődleges cél, a rend megtartása már önmagában pozitív érzéseket vált ki belőlünk. Gondoljunk csak bele, ha megszületik Benned a döntés, hogy szeretnél a környezeted, saját - akár belső, akár külső - rendszered jelenlegi állapotán változtatni, az egy tudatos, proaktív döntés.

Proaktív, kontroll…ne szaladjunk előre, kezdjük az elején, hogy mit is jelentenek ezek: a proaktív jelzőt az előrelátóan cselekvő, felelősségteljes, önmagáért felelősséget vállaló személyre használjuk, lényegében a kezdeményezőkészséget jelent. A proaktív személyiség lendületes, tudatában van, hogy személyes döntései, cselekvései ráhatással vannak az élete alakítására - ugyanakkor tisztában van azzal, hogy a kontroll nem teljesen az övé, biztonyos esetekben külső körülmények és tényezők határozzák meg a helyzetét.

Selejtezés

Amikor az elménk tele van gondolatokkal, sorra érnek a külső hatások, az agyunk nem véletlenül reagál motivációval a rendszerezés iránt: a szándék megszületett, hogy a kontroll érzést megélhesse. Azonban a rendszer kialakításának meg vannak a lépcsői, amik folyamán a tudatunk rögtön szembetalálja magát az első érzelmileg megterhelő folyamattal, ami nem más, mint a selejtezés. Ahhoz, hogy a változás észrevehető és élvezhető legyen, szükséges egy alapos selejtezés, ami igénybe veszi az időnket és az érzelmeinket. Az agy ekkor kapcsol az első hárítás fázisba, amikor megjelennek a következő akadályozó mondatok: 

"Mi van, ha erre még szükségem lesz?” 

"Mi lesz, ha nem tudom pótolni?” 

"Sok idő/pénz ment el erre a dologra"

A bejegyzés elején említett pszichológusnő mellett számunkra hatalmas inspiráció Marie Kondo munkássága, módszere szerint egyetlen kérdést kell feltennünk magunknak selejtezés során: "örömet nyújt-e nekem ez a tárgy?" Amennyiben a válasz igen, abban az esetben olyan tárgyról van szó, melynek racionálisan helye van az otthonunkban vagy érzelmi jelentősségel bír. Amennyiben a válasz nem, abban az esetben nyugodtan megválhatunk tőle.

Elfogadás és rendszerezés

A folyamatban továbbra is hatnak az agyunkra érzelmi löketek: Biztosan szükséges ez az egész az életemben?" "Eddig is meg voltam így". - a titok nyitja a rendszerezésben és főként a selejtezésben: az elfogadás. Akkor leszünk képesek hatákonyan selejtezni, ha elfogadjuk annak szükségességét, legyen ez egy külső, valamint akár belső selejtezés, ami segíthet lezárni egy-egy életszakaszt. Maga a rendszerezés ezek után következik. A rendszer kialakítása során megmutatkozik az is, hogy mekkora jelentősséggel bírnak a tárgyak az életünkben. "Az ember egész életét, személyiségét, egészségét és mentálhigiénéjét meghatározza, milyen tárgyakkal veszi körül magát (…) a tulajdonunkban levő dolgok pontosan tükrözik a döntéseinket, amiket az életünk során meghoztunk" - Marie Kondo

Rendszerezés = öngondoskodás - akár szűk, akár tágabb értelemben nézzük, mindkét nézőpontból igaz. Ugyanis amellett, hogy a rendezett otthon megnyugtatón hat az elmédre, ezáltal a gondolataid is nyugodtabbak, gyakorolod a kontroll érzést egy olyan dolog felett, ami a saját hatáskörödbe tartozik, legyen ez a belső rendszered vagy a külső, otthoni teendőid.

+ 1 Tipp

Amikor a selejtezés során felmerül bennünk az a gondolat, hogy "mi lesz az adott dolgainkkal?" érdemes számításba venni a következőket: azért, mert minket nem szolgálnak vagy tesznek boldoggá, nem azt jelenti, hogy másnak nem lehet hasznára, ezért érdemes kategorizálni: van, amit el tudunk adni, bizonyos dolgokat el tudunk ajándékozni valamint van, amivel jótékonykodhatunk is - ezáltal a mi tudatunknak is könnyebb az elengedés, hiszen máshol jó szolgálatot tesznek ezen tárgyak.